Arusha, Manyara athletes hold sway in UMISSETA Games’

30Jun 2021
Nassir Nchimbi
Mtwara
The Guardian
Arusha, Manyara athletes hold sway in UMISSETA Games’

JUNIOR athletes, Damian Patrick of Arusha and Loema Awaki from Manyara, have excelled in this year’s Inter-Secondary Schools Games (UMISSETA)’s 3000 meters final held at the Mtwara Teachers College yesterday.

This year’s Inter-Secondary Schools Games (UMISSETA)’ boys' 3000m winner, Damian Patrick,a student at St Patrick's International School at Sakina, Arusha, completes the race at the Mtwara Teachers College yesterday. PHOTO: CORRESPONDENT

Patrick, who has shown great potential in this year's UMISSETA Games’ athletics competition, won the boys’ category, having posted 8:41:91 minutes.

Second-placed Benson Masawe of Manyara clocked 8:57:10 minutes, whereas Robert Mayengo of Geita, who clocked 8:57:38 minutes, ended third.

In the girls’ category, Loema won the race with a time of 10:07:81 minutes, followed by Neema Siruri from Manyara, who clocked a time of 10:15:22.

The third spot went to Honoratha Benedicto of Singida who spent 10:21:22 minutes.

Following the conclusion of the 3000 meter race finals, the first winner from boys and girls will be awarded a gold medal, those who ended second and third are set to receive silver and bronze medals.

Meanwhile other UMISSETA Games’ tournaments have entered the quarterfinal stage which is expected to start today.

Some of the sports teams that entered the stage have already been identified.

In boys’ volleyball, Dar es Salaam, Arusha, Mtwara, Tabora, Kigoma, Mbeya, Mwanza and Unguja are th quarterfinalists.

According to the schedule of the tournament, Dar es Salaam will today play against Kigoma, Mbeya will play against Arusha, hosts Mtwara are to take on Unguja, Mwanza will play against Tabora.

In volleyball showdown fo girls, the teams that made it to the quarter finals are Mtwara, Tabora, Mbeya, Simiyu, Dar es salaam, Tanga, Mara, and Manyara.

At this point, Mtwara will play against Tanga, Dar es Salaam will play against Tabora, Mbeya is scheduled to play Manyara and Mara will play Simiyu.

In handball, the teams that reached the quarter finals for the boys are Tabora, Morogoro, Unguja, Dar es Salaam, Tanga, Rukwa, Arusha and Geita.

Girls’ handball showpiece last eight contestants are Morogoro, Geita, Songwe, Tabora, Mbeya, Dar es Salaam, Unguja and Tanga.

Top Stories